האם נצליח ליצור במעבדה ביציות ותאי זרע אנושיים?
מאמרים בנושא
מחקר חדש מורה כי AMH אינו מנבא היטב את ההצלחה בטיפולי הפריה חוץ גופית
במחקר שנערך במרכז להפריה חוץ גופית אוניברסיטאי בלונדון, אנגליה, ניסו החוקרים לבדוק את הכוח המנבא של רמות ההורמון האנטי מלריאני (AMH) בדם לשם קביעת הסיכוי להיריון. בנוסף, ניסו החוקרים לקבוע, האם יש רמה כה נמוכה של AMH, מתחתיה אין כלל סיכוי להיריון. מציאת רמה מסוג זה הייתה יכולה לסייע לנשים ואף למי שממן את הטיפולים (למשל קופות החולים) לקבוע מתי אין טעם להמשיך בטיפולי פריון.
מתן איבופרופן לפני הפלה רפואית מקל על איזון הכאבים (מתוך מאמר שפורסם השנה בכתב העת המדעי Fertility and Sterility)
חוקרים מישראל מדווחים במאמר חדש שפורסם בכתב העת Fertility and Sterility על תוצאות מחקר חדש מהן עולה כי טיפול מניעתי באיבופרופן מפחית את הצורך במשככי כאבים נוספים במסגרת הפלה רפואית, ללא השפעה על שיעורי ההצלחה.
האם שימוש בגלולת דור 4, המכילות דרוספינון, מעלה את הסיכון להתפתחות קרישי דם?
בקישור זה פרופ' זיידמן, יו"ר החברה הישראלית לאמצעי מניעה ובריאות הרבייה, מביע את דעתו בסוגיה, כשברקע מספר מחקרים סותרים.
שיעורי ההיריון מצטברים, השפעת גיל האב, מתן אספירין או מטפורמין
ישראל מתגאה בשיעור הגבוה של טיפולי הפריה חוץ גופית שניתנים בה, כאשר 3.6% מהילדים שנולדים בישראל כיום הם תולדה של טיפולי הפריה מוצלחים. לאור הכיסוי הביטוחי הנדיב שניתן לטיפולי פריון לזוגות בישראל, קיים בישראל מצב ייחודי בו זוגות רבים יכולים להרשות לעצמם כלכלית, יותר מאשר בכל ארץ אחרת, להתמיד בטיפולי הפריה עד אשר יושג ילוד בריא. נשאלת השאלה האם גישה זו של התמדה בטיפולים מוצדקת או שיש לעודד את הזוגות לבחון אפשרויות טיפול אחרות, כמו אימוץ, במידה ולא הושג היריון לאחר מספר גדול של טיפולי הפריה.
האם פציעה של רירית הרחם ("פיפל") משפרת את שיעור ההריונות בטיפולי הפריה?
ההשרשה של העובר ברירית הרחם הינה אירוע חיוני לשם השגת היריון. למעשה כישלון בשלב ההשרשה מהווה את הסיבה השכיחה ביותר לצורך בטיפולים חוזרים בהפריה חוץ גופית.
עדכון של נייר העמדה בנושא: "החזרת עוברים בתהליך הפריה חוץ גופית".
בישראל אין חקיקה מחייבת בנושא הגבלת מספר העוברים המוחזרים בהפריה חוץ גופית, אך מקובל שההנחיות שנוסחו בנייר העמדה מהוות הנחיות מקצועיות מחייבות, שלא ניתן לחרוג מהם ללא ההנמקה.
מחקרים חדשים מישראל: טיפול עם DHEA ופיפל בהפריה חוץ גופית.
בכנס השנתי של האגודה הישראלית לחקר הפוריות (איל"ה) שנערך ב- 10 במאי 2010 בתל-אביב, הוצגו תוצאות של שני מחקרים שעוסקים בנושאים שמעוררים עניין בין המטופלים בהפריה חוץ גופית ומחלוקת בין הרופאים המטפלים. המחקר הראשון בדק מתן טיפול עם טבליות DHEA לשיפור התגובה השחלתית והשני חקר את יעילות ביצוע פציעה של רירית הרחם בעזרת צנתר "פיפל" על שיעורי הקליטה של עוברים.
עישון סיגריות בעת האחרונה והשפעתו על תוצאות טיפולי הפריה חוץ גופית.
במחקר החדש בדקו החוקרים מה הקשר בין עישון סיגריות לאחרונה על ידי נשים ובני זוגם על תוצאות טיפולי הפריה חוץ גופית. החוקרים מצ'ילה בדקו באופן פרוספקטיבי 166 זוגות שעברו טיפולי הפריה. הנשים דיווחו על עישון לפני הטיפול.
האם רמות FSH גבוהות מורות על האיכות הגנטית של העובר
בדיקת דם לרמות FSH בסיסיות ביום 2-4 לווסת הינה הבדיקה הנפוצה ביותר להערכת הרזרבה השחלתית. עובדה ידועה היא שרמות FSH בסיסי גבוהות וגיל מתקדם של האישה קשורים בירידה בפריון.
האם דיאטה משפיעה על הפריון?

מחקרים עדכניים הראו כי מרכיבים שונים בתזונה עלולים להשפיע על תקינות הביוץ. לדוגמא, נמצא כי עליה בכמות הפחמימות במזון קשורה לעליה באי פריון על רקע בעיה בביוץ.
האם יש לבצע החזרת עוברים תחת הנחיית אולטרא-סאונד?

הצלחת טיפולי הפריה חוץ גופית הולכת ומשתפרת עם השנים, אך עדיין שיעורי ההיריון מוגבלים, ומעריכים שעד כ- 85% מהעוברים היפים לא נקלטים לאחר החזרתם לרחם.
מתן אספירין בטיפולי הפריה חוץ גופית
מרות ההתקדמות הגדולה בפרוטוקולים להשראת ביוץ ובשיטות מעבדה מתקדמות, שעורי ההיריון בטיפולי הפריה חוץ גופית עדיין נמוכים יחסית. בהתאם נמשך החיפוש אחר שיטות חדשות לשיפור שעורי ההשרשה של העוברים.
האם מנוחה במיטה מיד לאחר החזרת עוברים מסייעת להצלחת הטיפול?
באופן היסטורי מקובל היה להמליץ לנשים שעוברות טיפול עם הפריה חוץ גופית לנוח במיטה מיד לאחר החזרת העוברים. ההיגיון מאחורי המלצה זו נבע מהאמונה שהפחתה בפעילות הגופנית עשויה לסייע במניעת פליטת העוברים מחלל הרחם.
תוצאות של טיפולי הפריה חוץ גופית בנשים בנות 40 שנה ויותר
נשים מבוגרות מהוות חלק הולך וגדל מקרב הנשים שעוברות כיום טיפולי הפריה. רופאים מהמרכז הרפואי "הדסה" בירושלים בדקו את התוצאות של טיפולי הפריה חוץ גופית (IVF) בין השנים 1995-2004 בקרב נשים בנות 40 שנה ויותר שטופלו ביחידה שלהם.
נוזל בחלל הרחם שאינו נעלם בזמן טיפולי הפריה – תופעה בלתי מובנת עם טיפול לא ברור
בכנס השנתי של האגודה הישראלית לחקר הפריון (איל"ה) שנערכה ב- 10 למאי 2007, הציגו פרופ' רון-אל וחבריו מיחידת ההפריה החוץ גופית במרכז הרפואי "אסף-הרופא" את ניסיונם במקרים שמוצאים נוזל, שאינו נעלם, בחלל הרחם במהלך טיפולי הפריה.
ההשפעה של טיפולי פריון על יחסים בין בני זוג נשואים
מחקרים, שבדקו את ההשפעה של אי פריון וטיפולי הפריה חוץ גופית על מערכת היחסים של בני זוג נשואים, העלו עד כה עדויות מנוגדות.
במחקר החדש בדקו חוקרים מהלסינקי שבפינלנד את הנטל של טיפולי הפריה על המערכת הזוגית. החוקרים הביאו בחשבון גורמי דחק אחרים בחיי בני הזוג, ואת מאפייני בעיית האי פריון והטיפול שקיבלו הזוגות ביחס למערכת היחסים בנישואין.
טיפול תרופתי או גרידה לריקון הרחם במקרים של הפלה טבעית ?
מהי הפלה טבעית ?
הפלה טבעית (עצמונית) הינה הריון בן עד 20 שבועות שחדל מעצמו להתפתח.
DHEA – תרופת הפלא לנשים עם תגובה שחלתית נמוכה?
מה זה DHEA?
(קיצור של די-הידרו-אפי-אנדרוסטרון) הינו הורמון סטרואידי שמופרש באופן טבעי בעיקר על ידי בלוטת יותרת הכליה (האדרנל). DHEA דומה מבחינה כימית להורמון הזכרי טסטוסטרון ולהורמון הנקבי אסטרוגן, כך שהגוף יודע בקלות להפוך את ה- DHEA להורמוני המין הללו.
חידושים - כתבה שלישית
האם מספר הביציות פוחת בעקבות טיפולים חוזרים של הפריה חוץ גופית?
האם יש סיכון מוגבר לסרטן בילדים לאימהות שהרו לאחר טיפולים לגרימת ביוץ?
האם נשים עם רמות FSH גבוהות צריכות לוותר על טיפולי הפריה חוץ גופית?
האם יש תועלת בבדיקה לאבחון תקינות הכרומוזומים (קריוטיפ) בזוגות עם הפלות חוזרות?
האם הוספת LH רקומבננטי (לווריס) משפרת את התוצאות של טיפולי הפריה חוץ גופית?
האם רמות הפרוגסטרון ביום מתן הכוריגון מנבאים את הצלחת טיפולי הפריה חוץ גופית?
טיפול במינונים מינימאליים ש